Nový zákon umožní omezit dodávky elektřiny: Od ledna budou Němci dobíjet elektromobily o mnoho déle

Autor:

Od 1. ledna příštího roku se Němci musí připravit na to, že nabíjení svých elektromobilů z domácího wallboxu bude trvat déle – a to mnohem déle. Nový zákon umožní správci sítě omezit dodávky elektřiny.

Elektrická síť v zásadě připomíná silniční síť. Pokud se na nějakém úseku setká mnoho aut, doprava se zhroutí. Aby se tomu zabránilo, je třeba regulovat dopravu. Stejně tak je třeba regulovat i elektrickou síť. Nemůže docházet k tomu, aby v téže době běžela na plný výkon tepelná čerpadla, nabíjecí stanice a domácí wallboxy, neboť by to mohlo způsobit výpadek proudu. Zabránit “zácpám” v elektrické síti však bude stále obtížnější, neboť Evropa prosazuje efektivní vytápění tepelnými čerpadly místo plynu, což vede k nárůstu elektrických spotřebičů, včetně přechodu od spalovacích aut k elektromobilům. Takové zařízení představuje další miliony spotřebičů – doslova nenasycených. Jaká nás čeká budoucnost?

Německo ukazuje cestu tím, že od 1. ledna přichází s legislativou, která byla dlouho předem označována jako “zákon na regulaci špiček”. I když má nová právní úprava název “proces integrace řiditelných odběrných zařízení a řiditelných elektrických přípojek podle § 14a energetického zákona”, jedná se o to samé. Tato nová možnost umožní omezit dodávky elektřiny v případě, že hrozí přetížení a kolaps sítě. Němci uznávají, že rozvoj elektrické sítě nedrží krok s rostoucími nároky na elektřinu, a navíc země ztrácí stabilní zdroje výroby elektrické energie. To není dobrá kombinace.

Zvláště v případě, že si uvědomíme, že do roku 2030 chce Německo mít na silnicích nejméně 15 milionů elektromobilů a každý rok instalovat 500 000 tepelných čerpadel, která nahradí vytápění plynem. Pokud se tedy v kapacitě sítí nic nezmění – tedy když nepřibidou nové “silnice a dálnice” – nezbývá než více regulovat existující infrastrukturu. Všechny nové zařízení, včetně tepelných čerpadel a nabíječek, stejně jako měřiče v domácnostech, budou muset být vybaveny softwarem, který umožní provozovateli sítě “uzavřít” kohoutek s elektřinou. Nemá to být úplné uzavření, ale omezení bude na 4,2 kW na domácnost. Pro běžný chod spotřebičů v rodinném domě by to mělo postačovat, avšak již ne na současné vytápění a nabíjení elektromobilu.

Prioritu dostane vytápění a proto nová pravidla budou nejvíce ovlivňovat elektromobily. Například elektromobil s kapacitou 77 kWh by se nabíjel výkonem 4,2 kW na 100 % minimálně 18 hodin, a to v případě, že byly vypnuty všechny ostatní spotřebiče. Ani to však nebere v úvahu nabíjecí ztráty na úrovni asi 15 %, což by prodloužilo dobu nabíjení na asi 22 hodin. Jednoduše řečeno, během omezení by vám wallbox s výkonem 11 kW nebo 22 kW byl v podstatě k ničemu.

Zatím není důvod propadat panice. K omezení dodávek energie dojde pouze ve špičkách. Ale bude to horší. V současné době mají elektromobily na německém vozovém parku podíl pouze dvě procenta. Co asi nastane, až jich bude plánovaných 15 milionů?