Kia představuje vozidla PBV a vydává se ‚za hranice mobility‘

Autor:

Foto: KIA. Zdroj: KIA

Kia na veletrhu spotřební elektroniky CES 2024 v Las Vegas odhalila koncept speciálního vozidla (PBV). Aktivity na poli PBV budou zpočátku zahrnovat zcela nové modulární vozidlo s označením Kia PV5; společně s PBV se představuje vícefázový plán napříč celou dekádou, během níž účelová vozidla Kia přinesou revoluci do odvětví mobility a současně pomohou naplnit ambice skupiny HMG v oblastech robotiky, technologií letecké mobility (AAM) a autonomního řízení.

PBV s modulární technologií ‚Easy Swap‘ flexibilně řeší různorodé zákaznické požadavky, kdy i jediné vozidlo dokáže naplnit řadu různých potřeb mobility. Za pevnou kabinu vozidla, označovanou jako ‚zóna řidiče‘, lze instalovat nejrůznější vyměnitelné moduly (‚life moduly‘) s využitím hybridní spojovací jednotky na elektromagnetickém a mechanickém principu.

Toto standardizované rozhraní, postavené na modulární koncepci karoserie PBV ‚Dynamic Hybrid‘, používá trubkové profily z vysokopevnostní oceli a technické polymery, díky čemuž se standardní počet dílů snížil o plných 55 %, aniž by to negativně ovlivnilo tuhost celku. Vozidlo je tak možné v běžných podmínkách rychle přestavět například z kombi, používaného během dne jako vůz taxislužby, na dodávkový automobil pro noční rozvoz, resp. osobní volnočasové vozidlo pro víkendové výpravy.

Vize mobility budoucnosti

Společně se zahájením aktivit v oblasti PBV se Kia zaváže poskytovat úpravy vozidel na míru k naplnění individuálních zákaznických požadavků. Kia je přesvědčena, že vozidla PBV mohou pomoci vyřešit požadavky jednotlivců i organizací potýkajících se s omezenými možnostmi zajišťování dopravy – značka se tak snaží překonat omezení standardních ‚jednorozměrných‘ produktových nabídek OEM.

Nabídka PBV značky Kia, zhmotňující skutečný zákaznicky zaměřený přístup, bude postavena na speciálním obchodním systému zahrnujícím vozidla, software a technologie budoucnosti s cílem zprostředkovat co nejvyšší přidanou hodnotu.

Vozidla pro speciální účely z nabídky Kia poslouží nejen jako dopravní prostředky, ale i jako platforma zahrnující nové obchodní činnosti a životní styly. S touto pokrokovou koncepcí je spojeno označení ‚Platform Beyond Vehicle – platforma za horizont vozidel‘.

„Aktivity Kia se zaměřením na PBV dokládají vizi značky opustit klasického pojetí automobilů a realizovat nenaplněné potřeby různých zákazníků i komunit cestou optimalizovaných vozidel a služeb určených pro konkrétní trhy a firemní prostředí,“ uvedl Ho Sung Song, prezident a CEO společnosti Kia Corporation.

„Naše strategie se zaměřením na PBV bude hybnou silou obchodních inovací díky našemu zákaznicky zaměřenému systému managementu, našim zkušenostem se sériovou výrobou elektromobilů a schopnostem skupiny HMG rychle uskutečňovat strategii softwarově definovaných vozidel a souvisejících budoucích obchodních aktivit.

Strategický plán značky v oblasti PBV je rozdělen na tři samostatné fáze, kdy se vozidla PBV stanou hybnou silou zákaznicky zaměřených obchodních inovací, kvalitní sériové výroby elektromobilů, strategie softwarově definovaných vozidel (SDV) Skupiny, resp. základním kamenem našich budoucích obchodních aktivit.

Ve fázi č. 1 uvedeme vyhrazené PBV s označením ‚PV5‘, tedy všestranný základní model, který vyvažuje velkorysý vnitřní prostor a praktičnost, včetně nabídky různých přestaveb určených pro tento model. Projekt softwarově definovaného vozového parku (SDF) pomůže zákazníkům kategorie B2B snadno provozovat a spravovat i velké počty vozidel.

Ve fázi č. 2 se objeví další vyhrazené modely PBV, které budou za podpory AI napomáhat s řízením, správou a automatizací obchodních procesů zákazníka. S dalším vývojem technologií autonomního řízení se tyto postupně uplatní i ve vozidlech PBV, což umožní zavádět inovativní obchodní modely včetně robotiky a integrovaných technologií AAM.

Fáze č. 3 by měla být zavedena v podobě, kdy se mobilita stane adaptabilním nástrojem založeným na zakázkových řešeních. Cestu k mobilitě budoucnosti revolučním způsobem změní software a technologie AI od (HMG), konkrétně prostřednictvím autonomního řízení, technologií AAM, robotiky a vyměnitelných řešení.

V rámci dalšího vývoje bude mobilita zasahovat do oblasti chytrých měst se zahrnutím městské infrastruktury a energetiky s konečným cílem šetřit časem a místem ve prospěch všech obyvatel.

Inspirace se proměňuje ve skutečnost

Vytvořením jedinečné obchodní strategie se zaměřením na PBV Kia zajistí soudržnost návrhu uvedených vozidel a současně vytvoří ekosystém podporující interakci všech vozidel pro speciální účely. Vozidla PBV díky své mimořádné modularitě (zahrnující i schopnost sdílení funkcí napříč všemi vozidly) podpoří ještě větší všestrannost a otevřou bezpočet možností k naplňování potřeb firem i soukromých zájemců.

V rámci fáze č. 1 budou uvedena čtyři provedení PV5: verze pro přepravu osob (People mover), verze se zvýšenou střechou (High Roof), robotické taxi a pick-up. Všechny varianty budou postaveny na témže základním modelu SW (kombi) s modulární konstrukcí, nicméně každé z těchto provedení nabídne jedinečné vlastnosti:

  1. Provedení pro přepravu osob (People mover): nabídne prostorný interiér se světlou výškou umožňující stání dospělých pasažérů, jakož i velkorysé místo pro náklad. Mělo by zajistit podporu a propojení dopravců a cestujících prostřednictvím služby plánovaného sdílení vozidel.
  2. Provedení se zvýšenou střechou (High Roof): nabídne velkorysý prostor nad hlavou a umožní řidiči procházet až dozadu do zavazadlového prostoru; optimalizuje využití místa v interiéru vozidla.
  3. Robotické taxi: budoucí služba mobility, v jejímž rámci bude firma Motional (joint-venture skupiny HMG a firmy Aptiv) provozovat robotická taxi poskytující pasažérům revoluční zkušenost v podobě taxi bez řidiče.
  4. Pick-up: klade důraz na dobře známý charakter a užitné vlastnosti žádané majiteli pick-upů ve Spojených státech a na dalších klíčových trzích světa.

Během fáze č. 2 budou v symbióze ekosystému PBV uvedeny dva další modely s označením PV7 a PV1; zároveň dojde k posílení interakce a konektivity mezi vozidly s využitím systémů skříní a rámů na podporu interakce a konektivity vozidel postavených na stavebnicové koncepci.

  1. PV7: největší zástupce modelové nabídky bude ještě prostornější a nabídne delší dojezd a vylepšené funkce.
  2. PV1: jako nejmenší zástupce modelové nabídky je určen pro flexibilní přesuny na krátké vzdálenosti s využitím rohových modulů umožňujících zmenšit poloměr zatáčení na těch nejužších místech.
  3. Ekosystém vozidel pro speciální účely: systém integrovaných kolejniček ve stropě, podlaze a na bočních panelech vozidla, resp. na jeho vnějších částech, dovoluje vozidlo snadno uzpůsobovat v souladu s individuálními potřebami zákazníků. Uvedený ekosystém umožňuje bezproblémové přesouvání zboží a předmětů mezi vozidly (za pomoci skříní a rámů); zároveň se efektivně využívají praktické a všestranné ‚dlaždice‘ a ‚kolejnicové prvky‘.

„Platforma Kia pro PBV podporuje nekompromisní flexibilitu prostřednictvím nekompromisní modularity, a pokrývá tak různorodou škálu případů užití se zahrnutím scénářů mobility i statických způsobů využití. Uživatelům nabízí nepokreslené plátno, na kterém si každý může nadefinovat vlastní nároky na prostor a mobilitu, naprosto bez omezení tradičních norem spojovaných s vozidly. Vytváříme nové prostory – obývací pokoj, kancelář, či dokonce dílnu – s potenciálem pomoci našim zákazníkům žít a pracovat takovým způsobem, který si sami zvolí,“ uvedl Karim Habib, výkonný viceprezident a vedoucí globálního návrhářského centra Kia (Kia Global Design).

‚Odpověď na všechny požadavky‘

Kia chce naplno využít všech výhod a příležitostí nabízených vozidly PBV, a proto připraví speciální obchodní systém, který bude zahrnovat všechny aspekty od produktové nabídky až po začlenění digitálního ekosystému a partnerské spolupráce.

Výše uvedenou produktovou nabídku ještě vylepší proces vývoje za aktivní účasti zákazníků, využívající informace a zpětnou vazbu od klientů k navrhování řešení podle potřeb zákazníků a plánovaného způsobu využití.

Kia bude pružně reagovat na různorodé zákaznické požadavky nabídkou přestaveb pro různé modely PBV – to zajistí výstavbou speciálního závodu s hybridním způsobem výroby, kde bude kombinovat klasické výrobní pásy s tzv. ‚buňkovým systémem‘. Kromě toho bude spolupracovat s dalšími světovými partnery z řad specialistů na přestavby.

Řešení palubních systémů infotainmentu (IVI), správy vozového parku (FMS) a dobíjení napomohou efektivně využívat data ze softwarových systémů vozidel a technologií umělé inteligence, a dále tak podpoří zákaznicky zaměřená řešení, doporučování prediktivní údržby k minimalizaci prostojů a programy dobíjení na míru podle provozních podmínek konkrétních zákazníků. Toto spojení systémů IVI, FMS a dobíjení bude zajišťovat unifikovaný software modelů PV5, PV7 a PV1, abychom mohli nabízet pakety řešení přizpůsobitelné nejrůznějším provozním podmínkám a cílům.

Bezproblémová integrace IT přináší výhody uživatelům i provozovatelům vozidel PBV. Podobně snadné a bezproblémové jako přesuny zboží mezi vozidly PBV je sdílení uživatelských profilů (včetně kontaktů, cílů navigace a zdrojů hudby), ať již zákazník používá více vozidel, nebo je volí nahodile.

Budoucí spolupráce s partnery a přidruženými společnostmi podpoří další začleňování technologií robotiky, AAM a autonomního řízení s cílem nabízet skutečně ucelená řešení mobility PBV v prostředí chytrých měst.

  1. Robotika: společnost Boston Dynamics (BD) aktuálně zdokonaluje ověřovací studii (Proof of Concept) poskytování dopravních služeb s využitím robotických technologií s cílem hledat nové obchodní příležitosti prostřednictvím spolupráce.
  2. Technologie letecké mobility (AAM): společnost Supernal vyvíjí ekosystém AAM a vyhodnocuje možnosti tzv. ‚vícerežimové mobility‘ s využitím nových leteckých prostředků a vertiportů.
  3. Autonomní řízení: ve spolupráci s firmou Motional probíhá vývoj 3. generace, kdy technologie autonomního řízení pro přepravu osob přechází do firemního využití v rámci softwarového řešení pro robotické taxi PV5. Uvedená spolupráce, spojující konkurenční výhody Kia s pokročilými technologiemi autonomního řízení Motional, podpoří obchodní příležitosti v celosvětovém měřítku. Cílem obou subjektů je posunout vývoj autonomních vozidel mimo stávající rámec a zkoumat jejich možnosti ve světových velkoměstech v éře chytré mobility se zohledněním dalších trhů mimo Spojených států.

Softwarové produkty HMG se tak nebudou omezovat na samotná vozidla, ale zahrnou i nejrůznější zařízení mobility včetně robotiky, letadel a autonomního řízení (ve smyslu provozování, řízení a správy), čímž zahájí éru ‚hyper-propojení‘ mezi lidmi a věcmi.

„Kia uvádí obchodní systém zaměřený na PBV, kterým se odlišuje od stávajících aktivit v oblasti osobních automobilů nebo vozidel pro volný čas, a definuje tak novou úroveň vývoje se zapojením samotných zákazníků. Kromě toho ještě efektivněji využijeme budoucí obchodní příležitosti a spolupráci s přidruženými společnostmi na poli pokročilých technologií mobility včetně robotiky, AAM a autonomního řízení, abychom vytvořili skutečné řešení mobility PBV pro chytrá města a potvrdili postavení značky coby předního poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility,“ uvedl Pierre-Martin Bos, ředitel pro PBV ze společnosti Kia Europe.

Cesta ‚za hranice mobility‘ udržitelným způsobem

Modely vozidel PBV značky Kia, nabízející mimořádnou úroveň flexibility, umožní zákazníkům zcela změnit životní styl. Konstrukce posouvající dosavadní hranice umožní vytvořit nové interiéry vozidel pro lepší budoucnost a rozšíří prostor v rámci každodenního života, práce nebo volného času, ať již na cestách, nebo na jednom místě. Základní cíl – tedy zpříjemnit zákazníkům život na cestách nebo na jednom místě – mění pohled na způsob života a práce uživatele, kdy ruší omezení jednoho pevného místa nebo prostoru a nabízí pokrokový modulární přístup, který se sám přizpůsobuje našemu životnímu stylu.

Kia již od restartu značky v roce 2021 prosazuje efektivní adaptaci na rychle se měnící trh prostřednictvím strategického Plánu S. Oceňované modely, jako např. EV6 a EV9, pomohly značce získat pozici leadera v oblasti návrhu a výroby elektromobilů (EV); cílem značky Kia do roku 2030 je upevnit stávající postavení mezi nejvýznamnějšími poskytovateli řešení trvale udržitelné mobility, k čemuž napomůže uvedení dalších plánovaných vozidel včetně EV3 a EV4. Restart značky Kia ve snaze dosáhnout vlastní vize a naplňovat různorodé potřeby zákazníků dále souvisí s přechodem k udržitelnému zákaznicky zaměřenému systému řízení.

Od restartu v roce 2021 dosáhla značka řadu důležitých cílů v oblasti udržitelnosti na cestě stát se poskytovatelem řešení trvale udržitelné mobility, včetně zavedení ‚10 klíčových udržitelných položek‘, které se promítnou do všech nových modelových řad Kia, aby značka dosáhla udržitelnosti v co nejširším měřítku.

Vozidla PBV podporují klimatické cíle značky prostřednictvím distribuce odpovědně vyráběného vodíku a elektřiny přímo do infrastruktury. Touto cestou Kia minimalizuje ekologickou stopu spojenou s konvenčními elektrárnami nebo fosilními palivy a současně zajišťuje stabilní dodávky elektřiny v rámci měst.

Kráčíme v čele

Na přední veletrh spotřební elektroniky CES 2024 se značka vrací po pěti letech. Na tuto akci si Kia připravila dvě expozice. Expozice PBV značky Kia v západní hale je postavena na motivu ‚Místo inspirace‘. Různé způsoby, kterými mohou vozidla PBV inspirovat a utvářet životy lidí, se zde prezentují ukázkami životního stylu a zkušeností prostřednictvím vozidel PBV a funkcí čtyř koncepčních modelů PBV.

Ve čtyřech zónách expozice s výrazným barevným odlišením se představuje prostředí parku, města, domácnosti a továrny. Uvedené prezentace společně poukazují na různé možnosti využití a výhody technologií vozidel PBV; kromě toho se zde představují hodnoty značky Kia a designová filozofie ‚Spojené protiklady‘.

Druhá expozice Kia se nachází v prostorách Central Plaza veletrhu CES, tentokrát s motivem ‚Elektromobilita pro každého‘. V expozici zahrnující futuristickou propojenou domácnost Kia se představují koncepční modely Concept EV3 a Concept EV4, resp. sériové modely EV6 a EV9. Návštěvníci si dále mohou vyzkoušet simulaci pokročilého asistenta pro jízdu na dálnici (AHDA) i pokročilého pilota pro jízdu na dálnici (HDP); seznámíte se zde s ‚10 klíčovými udržitelnými položkami‘ i ukázkami systémů napájení V2H a V2L ve scénářích reálného využití.